baner_Bierzmowanie_2

„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Amen” – z liturgii sakramentu bierzmowania

Instrukcja o przygotowaniu do sakramentów świętych:

„Wierni przystępują do sakramentów świętych w parafiach gdzie mieszkają, a nie gdzie się uczą.  Osobą, która może dopuścić dziecko do przystąpienia do sakramentów świętych jest ksiądz proboszcz danej parafii. On także może wyrazić zgodę na przyjęcie tychże sakramentów w innej parafii. Takiej możliwości nie ma natomiast katecheta.  Może tylko poinformować księdza proboszcza miejsca zamieszkania ucznia o wynikach opanowania przez niego wiedzy religijnej oraz o jego zachowaniu i frekwencji na katechezie”.

KOMUNIKATY WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO

BIERZMOWANIE DLA DOROSŁYCH – KOLEJNA EDYCJA KURSU: Rozpoczynamy zapisy na kurs przygotowujący osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania  w ramach działalności Centralnego Ośrodka Przygotowania Osób Dorosłych do Sakramenty Bierzmowania w Archidiecezji Wrocławskiej.
Rozpoczęcie kursu: 24 września 2024 r. Zakończenie kursu: 17 grudnia 2024 r. – sakrament bierzmowania. Zapisy przez formularz:  https://forms.gle/ZG9MJYAnwWE3jMiR9
Kto jest zaproszony na kurs – osoby mające ukończone minimum 19 lat. Kurs obejmuje 12 spotkań. Wszystkie spotkania odbywają się WE WTORKI W GODZ. 18:30 – 20:00 (jedno spotkanie zakończy się o godz. 21:00, dokładną datę tego spotkania podamy uczestnikom na jednym z pierwszych spotkań). Udział we wszystkich spotkaniach jest obowiązkowy. Spotykamy się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej. PLAKAT.
Na pierwsze spotkanie – 24 września – należy dostarczyć dokumenty:
1. akt chrztu. 2. skierowanie na kurs od księdza proboszcza z parafii zamieszkania. 3. opłatę w wysokości 200 zł (udział w kosztach organizacji kursu, materiały). W trakcie trwania kursu należy dostarczyć zaświadczenie świadka bierzmowania.
Zapraszamy osoby mieszkające na terenie Archidiecezji Wrocławskiej. ZAPISY PRZEZ FORMULARZ: https://forms.gle/ZG9MJYAnwWE3jMiR9

Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania

• Dzieci przystępują do sakramentów w parafiach, gdzie się uczą, a nie gdzie mieszkają.
  • Decyzja o dopuszczeniu uczniów do sakramentów zawsze należy do Księdza Proboszcza w parafii zamieszkania.
  • Są parafie, w których brakuje bezpośredniego przygotowania dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentów w ramach katechezy prowadzonej w parafii. Jeśli takie przygotowanie jest, to ogranicza się do spraw czysto technicznych i porządkowych. Tymczasem istota sprawy polega na tym, że katecheza w parafii powinna posiadać najczęściej formę nabożeństwa liturgicznego (celebracji) i ukazywać poszczególne sakramenty Kościoła oraz wynikające z nich zadania młodych w Kościele. Tematykę katechezy inicjacyjnej w parafii dla szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponad gimnazjalnych podaje ”Program nauczania religii” – dokument Komisji Wychowania Katolickiego i Konferencji Episkopatu Polski z 2001 roku, s.39-40, 73-74, 105, 140 i 160. (Zob. też dla gimnazjum ”Droga do Emaus” kl. III – podręcznik metodyczny).

bierzmowanie